Miś Chełmiś jest łagodny i wesoły. Lubi uczyć się i bawić z dziećmi oraz robić zakupy w Galerii.

Spotkasz go tu cały rok, gdyż, w odróżnieniu od niedźwiedzi żyjących na łonie natury, nie zapada w sen zimowy.

Rozpoznaj Misia…
MIŚ CHEŁMIŚ!

Maskotką Galerii jest MIŚ CHEŁMIŚ.

Jest wyjątkowy. Występuje tylko w Polsce i tylko w Chełmie.

Ten miś jest trochę większy od Ciebie czy dorosłej osoby, ma prawie 2 metry. Waży do 100 kilogramów. Można go spotkać w Galerii Chełm.

Podobnie jak Ty lubi jeść różne rzeczy i podobnie jak inne niedźwiedzie jest wielkim łakomczuchem. Na przykład bardzo lubi miód, który produkują pszczoły. Dlatego mamy w Galerii własną pasiekę. To dwa w jednym: „domy pszczół” i „fabryka miodu”.

Rozpoznaj Misia…
NIEDŹWIEDŹ!

Prawdziwy niedźwiedź należy do rodziny ssaków drapieżnych (Ursidae). Żywi się pokarmem mieszanym, z wyjątkiem niedźwiedzia polarnego. Żyje w Eurazji, Ameryce Pn. i Ameryce Płd.

Współcześnie występuje 8 gatunków, w tym ten żyjący w Polsce – niedźwiedź brunatny (Ursus Arctos). Jest wielki – samiec stojąc na czterech łapach osiąga ok. 1,5 metra wysokości a na dwóch łapach ponad 3 metry. Samce ważą nawet 800 kilogramów. Samice są trochę mniejsze. Mimo imponujących rozmiarów nie mają naturalnych wrogów. Największe zagrożenie stanowi dla nich człowiek.

Zwykle przesypia zimę. Robi to w gawrach – zimowych legowiskach, czyli najczęściej wykrotach leśnych lub jaskiniach w miejscu niedostępnym i ukrytym. W okresie tym rodzą się małe (ważą ok. 500 g), ślepe i całkowicie niezdolne do samodzielnego życia niedźwiadki. Zakłócenie spokoju rodziców i dzieci w trakcie gawrowania stanowi dla nich poważne niebezpieczeństwo. Te niedźwiedzie chronimy, szanujemy jak inne zwierzęta, i pozwalamy im w spokoju żyć w naturalnych warunkach.

NIEDŹWIEDZIE
W POLSCE!

Dawniej niedźwiedzie występowały na terenach leśnych całej Polski. Obecnie można je spotkać w górach – Karpatach. Populacja niedźwiedzi w Polsce obejmuje zaledwie około 110 osobników. Zamieszkują one 5 ostoi (obszarów występowania), spośród których najliczniejsza jest „ostoja bieszczadzka” (80% krajowej populacji) oraz obszar w Tatrach (gdzie okresowo może przebywać nawet do kilkunastu osobników).

W 1953 roku jako pierwsze z Polskich drapieżników uzyskały status gatunku ściśle chronionego. Wobec ekspansywnych działań człowieka, które silnie ograniczają ich naturalne środowisko życia, zwierzęta są po prostu bezbronne. Niedźwiedziom grozi całkowite wyginięcie.

Powinniśmy chronić niedźwiedzie!

Pin It on Pinterest