Miś Chełmiś jest łagodny i wesoły. Lubi uczyć się i bawić z dziećmi oraz robić zakupy w Galerii.
Spotkasz go tu cały rok, gdyż, w odróżnieniu od niedźwiedzi żyjących na łonie natury, nie zapada w sen zimowy.
Rozpoznaj Misia…
MIŚ CHEŁMIŚ!
Maskotką Galerii jest MIŚ CHEŁMIŚ.
Jest wyjątkowy. Występuje tylko w Polsce i tylko w Chełmie.
Ten miś jest trochę większy od Ciebie czy dorosłej osoby, ma prawie 2 metry. Waży do 100 kilogramów. Można go spotkać w Galerii Chełm.
Podobnie jak Ty lubi jeść różne rzeczy i podobnie jak inne niedźwiedzie jest wielkim łakomczuchem. Na przykład bardzo lubi miód, który produkują pszczoły. Dlatego mamy w Galerii własną pasiekę. To dwa w jednym: „domy pszczół” i „fabryka miodu”.
Rozpoznaj Misia…
NIEDŹWIEDŹ!
Prawdziwy niedźwiedź należy do rodziny ssaków drapieżnych (Ursidae). Żywi się pokarmem mieszanym, z wyjątkiem niedźwiedzia polarnego. Żyje w Eurazji, Ameryce Pn. i Ameryce Płd.
Współcześnie występuje 8 gatunków, w tym ten żyjący w Polsce – niedźwiedź brunatny (Ursus Arctos). Jest wielki – samiec stojąc na czterech łapach osiąga ok. 1,5 metra wysokości a na dwóch łapach ponad 3 metry. Samce ważą nawet 800 kilogramów. Samice są trochę mniejsze. Mimo imponujących rozmiarów nie mają naturalnych wrogów. Największe zagrożenie stanowi dla nich człowiek.
Zwykle przesypia zimę. Robi to w gawrach – zimowych legowiskach, czyli najczęściej wykrotach leśnych lub jaskiniach w miejscu niedostępnym i ukrytym. W okresie tym rodzą się małe (ważą ok. 500 g), ślepe i całkowicie niezdolne do samodzielnego życia niedźwiadki. Zakłócenie spokoju rodziców i dzieci w trakcie gawrowania stanowi dla nich poważne niebezpieczeństwo. Te niedźwiedzie chronimy, szanujemy jak inne zwierzęta, i pozwalamy im w spokoju żyć w naturalnych warunkach.
NIEDŹWIEDZIE
W POLSCE!
Dawniej niedźwiedzie występowały na terenach leśnych całej Polski. Obecnie można je spotkać w górach – Karpatach. Populacja niedźwiedzi w Polsce obejmuje zaledwie około 110 osobników. Zamieszkują one 5 ostoi (obszarów występowania), spośród których najliczniejsza jest „ostoja bieszczadzka” (80% krajowej populacji) oraz obszar w Tatrach (gdzie okresowo może przebywać nawet do kilkunastu osobników).
W 1953 roku jako pierwsze z Polskich drapieżników uzyskały status gatunku ściśle chronionego. Wobec ekspansywnych działań człowieka, które silnie ograniczają ich naturalne środowisko życia, zwierzęta są po prostu bezbronne. Niedźwiedziom grozi całkowite wyginięcie.
Powinniśmy chronić niedźwiedzie!